TÜRKÇE BİZE XL

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

TÜRKÇE BİZE XL

Mesaj tarafından KaraMel Bir Perş. Ağus. 21, 2008 6:13 am

Radyoyu açıyorum. Frekansları dolaşıyorum. Frekans ayarı yapan kırmızı çizgi vardır hani, işte o
çizgiyi mahpus bulunduğu dalga boyunda bir o yana bir bu yana, ağır ağır volta attırıyorum. Hiçbir
kanalda birkaç saniyeden fazla kalmıyorum. Sürekli dolaşıyorum. Peki, bunu neden yapıyorum? Müzik
dinlemek için mi? Hayır. İş olsun diye mi? Hayır. Parmak egzersizi mi? Hayır. Can sıkıntısı mı?
Birazcık. Belli bir kanal mı arıyorum? İşim olmaz. Eee, neden peki? Ben bunu sırf kulaklarıma
inanamamak için yapıyorum. DJ’ler arasında “özne-tümleç-yüklem”i ipleyerek cümleler inşa eden
birilerini arıyorum. Fakat eser yok. Bırakın Türkçe’yi Türklükten eser yok. Bırakın Türklüğü hiçbir
milletten eser yok. Çoğu kaybolmuş. Duyduğum bir DJ’in ağzıyla diyorum ki “Uçmuş bunlar abi yaa.”
Sadece ses var. Hihuu, hobaa, yeaahh, yu yuuuu, waaaww, oooow! Ne bu? Sürü mü kovalıyoruz? Sanki
akşamüstü meradan sürüyü toplayıp eve getirmeye çalışıyoruz. Çoğu gerçek kovboylardan bile daha çok
kovboy. Kov-kovboy yani.
Cümleler kalıpsız, ileri derece de sıvı, eriyik hâlde. İstediğiniz kalıba koyun asla
kalıplaştıramazsınız. Tahminime göre şöyle bir kalıpları olmalı: “Az bi şey tümleç- acayip bir ses-
özne gibin bi şey- kap-kaç” Yükleme gelince, akşamdan soru imlâsında ıslatılmış bir adet OKEY. Yani
şöyle; DJ bağlantı kurduğu dinleyiciye konuşmaların onayı için soru soruyor; “Okey?” Karşıdaki de
Amerikanca anlamak sevap ya, ayrıcalık ya, kendisiyle gurur duya duya. “Ookey, okey.” Diyor.
“Bakınız ben de dedim, bana da kısmet oldu, yaşasın!” diye hissediyor olmalı
Sonra lime lime olmuş cümleler ve ilk çağlara ait olduğu varsayılan perdeli kanatlı dev kuşlarınkine
benzeyen sesler çıkaran bazı DJ’lerin camekânlı stüdyolarında, konuşmalarının anlam ve önemiyle
ilgili özenti mi özenti hareketlerini hayal etmeye çalışıyorum. Kahroluyorum. Mideme sancı giriyor,
vazgeçiyorum.
Tabi ki sözlerim alınanlara. Herhalde programına “ Merhabalar efendim. Yine birlikteyiz. Bugünkü
programımıza…” diye başlayabilenlerin alınmasına gerek yok
Peki bu dil erozyonu sadece DJ’ler arasında mı yaşanıyor? Tabi ki hayır. Onlar da sadece duydukları
ve kıymet verdikleri bu tarzı yansıtıyorlar dinleyiciye. Aslında tam olarak onların da kabahati yok.
DJ’ler halkın istediği dili konuşuyorlar olmalılar ki bu kadar reyting alarak bu tarzı devam
ettiriyorlar. Yani halk, bu tarzı bu denli benimsemiş olmasa, karşılaştıklarında birbirlerine
“N’abersin kahrolası, iyisin ya?” diyemez. Peki, halk ne zaman benimsedi bu tarzı? Ne zamandır ve
neden hoşlanıyor bu çeşit konuşmalardan? Yadırgamamaya nasıl ve neden başladı? İlk kim dokundu
yüzyıllardır intizamla dimdik duran o domino taşlarına? İlk ne zaman?
Taşlar müthiş bir süratle yıkılıyor. Herkes birbirini deviriyor. Lisansımızın ifade ettiği tüm
değerler birer birer yerle yeksan oluyor. Kimse, çıksın… Kimler yapıyor bunu? Bak, kızmayacağım. Ama
ben yakalarsam fena olur. Üzülüyorum, hem de çok… Bu virüs inceden ve sinsice yayılıp, dilimizin tüm
hücrelerini bir bir ele geçiriyor ve hemen hemen herkes farkına bile varmadan benimsiyor bu tarzı.
“Nasılsınız?”ların yerine “Her şey yolunda mı moruk?”lar, “Bakar mısınız?”ların yerine “Heeyyy!
Buraya bak lanet olası!”lar, “Lütfen kendinize dikkat ediniz”lerin yerini “Kendine iyi bakıyosun,
okey?”ler ve daha nice nice iletişim kılığına bürünmüş iletememişimler alıyor. Fakat heyhat ki bu
dil katliamından doğrudan kim suçlu belli değil.
Peki, bu anlam katliamı için ne yapacağız? En azından, dilimize yerleşen bu kelime güveleri için ne
çeşit bir naftalin gerekiyor, onu arayacağız. Bulamazsak, ki büyük ihtimâlle bulamayacağız, o zaman
cânım dilimizi, o hüzünlü sanat eseri sandığına kaldıralım. Kullanmak isteyen alsın tertemiz, ütülü
ütülü kullansın. Bari ortalıklarda yerim bir çocuk gibi gariban gariban dolaşıp bu salgın
hastalıktan etkilenmesin. Yabancı bir dil olarak kalsın. Belki de bir süre sonra okullarda yabancı
dil olarak okutulmaya başlanır da, biraz adam yerine konur. Birileri lisansımızı bir bardak çamurlu
suya atmış, leş gibi bir kaşıkla azar azar karıştırıp eritmeye çalışıyor. Ben, “Teşekkür ederim,
müteşekkirim.”lerin yerini “Tenkülerimi fışkırtırım.”ların, “Tamam.”ın yerini “Ookey bebek!”lerin
almasını istemiyorum. Bunu siz de istemiyorsunuz umarım.
Tüm inadımla, “Bu çızıktırmamın finişinde herkeşleri bay baylarım milleeet deeeerrmişim, ortamı
gerermişiimmm.” Demeyeceğim. Satırlarıma son verirken hepinize huzur dolu saatler dileyeceğim.

BU YAZI Mine Sotanın "Siz adamı ölmekten güldürürsünüz" adlı kitabından alınmıştır
KaraMel
Admin
Admin

Kadın
Hobiler : Müzik,Net,, Svdiğim seylere zaman ayrmk
Lakap : KaraMel...
Favori Lafınız : Never Forget! Never Forgive!...
Rep :
100 / 100100 / 100

Ruh Halim :
İsim : KaraMel

Kullanıcı profilini gör http://thegazettefantr.niceboard.net

Geri: TÜRKÇE BİZE XL

Mesaj tarafından Phoenix Bir Perş. Ağus. 21, 2008 6:39 am

Hihuu, hobaa, yeaahh, yu yuuuu, waaaww, oooow! Ne bu? Sürü mü kovalıyoruz? haha

gerçekten çok iyi! xD
Phoenix
GazetteFanTr Bilgini
GazetteFanTr Bilgini

Kadın
Hobiler : Sadece Yu ..
Favori Lafınız : I'll also show you a sweet dream..
Rep :
90 / 10090 / 100

Ruh Halim :

Kullanıcı profilini gör http://www.myspace.com/iremkulan

Mesaj tarafından KaraMel Bir Perş. Ağus. 21, 2008 7:08 am

bencede kihkih
KaraMel
Admin
Admin

Kadın
Hobiler : Müzik,Net,, Svdiğim seylere zaman ayrmk
Lakap : KaraMel...
Favori Lafınız : Never Forget! Never Forgive!...
Rep :
100 / 100100 / 100

Ruh Halim :
İsim : KaraMel

Kullanıcı profilini gör http://thegazettefantr.niceboard.net

Mesaj tarafından Ruki Bir C.tesi Kas. 15, 2008 6:14 am

saol kihkih
Ruki
GazetteFanTr Kurdu
GazetteFanTr Kurdu

Kadın
Rep :
25 / 10025 / 100

Ruh Halim :
İsim : Kübra

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından shinigami91 Bir C.tesi Kas. 15, 2008 11:21 am

bu kadar uzun yazıyı sıkılmadan okudum kihkih gerçekten güzel yazmış yazmasını bildiği belli zaten okurken çok merak ettim alıntı mı acaba die alıntı oldupuna emin olduğum halde kihkih ama bence abartmış ben cevremde böle konusanları tanımıyorum Very Happy onun istediği gibi de konusmak istgemzdim açıkcası okadar da olmaz yani gairp geldi bana ne bileyim ben kendi konustuğum türkçeyi seviyorum Very Happy araya ingilizce kelimeler girmiycek mi girecek tabi ki de yani türkçe kullancaz diye drifte kaydırma demeliyiz taraftarı değilim o güzel kelimeyi bozuyoruz Very Happy bz mi bulmuşuz hayır bulmuşlar ismini de koymuşlar yakışmışda kihkih tabi o kadar güzel türkçe kelimelerimizide özentilik yapıp ingilizce söylemicez ki etrafımda böyleleri yok ne güzel Very Happy
shinigami91
GazetteFanTr Gururu
GazetteFanTr Gururu

Erkek
50 / 10050 / 100

Ruh Halim :

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Ösqe Bir C.tesi Kas. 15, 2008 1:24 pm

evet bendede var o kitap gerçekten GÜZEL bir yazı ...
Ösqe
GazetteFanTr Kurdu
GazetteFanTr Kurdu

Kadın
Hobiler : Müzik !!
Lakap : Ösqe
İleti : Hayata Karşı Gelmek Mi? Yorulup Oyundan Çıkmak Mı ?
Ben Oyundan Çıkıyorum (:
Favori Lafınız : You Death,Game Over.
Rep :
0 / 1000 / 100

Ruh Halim :
İsim : Özge

Kullanıcı profilini gör http://www.themekan.com

Mesaj tarafından ***_eje_*** Bir Cuma Nis. 24, 2009 3:15 am

güzel bi yazı xD
bn onlara tiki^liktn başka bi laf söyleyemiorm xD
***_eje_***
Gazette Fan
Gazette Fan

Rep :
0 / 1000 / 100

Ruh Halim :
İsim : ###_***_^^eje^^_***_###

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Angie Bir Cuma Mayıs 22, 2009 1:48 pm

evet bencede çok güzel bir yazı

türkçemiz her geçen gün biraz daha bozuluyor ancak kimsenin buna kulak astığı yok bu yazıyı buraya yazan ben hakkında konuşmak gerekirse ben de bazen yabancı sözcükler kullanıyorum .. sebep? tamam doğruya doğru türkçem iyi değil hafif türkçeye yabancı olabilirim ama yinede elimden geleni yapıyorum artık .. birazdan bu bölümde açacağım bölümde göreceksiniz artık verdiğim tepkileri.. bir diyalog yazacağım oraya

After a silent peaceful night
You took my heart away
And my being
In my dreams I can see you
I can tell you how I feel
In my dreams I can hold you
And it feels so real
Angie
Moderatör
Moderatör

Kadın
Hobiler : bateri çalmak, müzik dinlemek
Lakap : Mizu
Favori Lafınız : Karanlık her zaman kötülük getirmez, tıpkı aydınlığın da her zaman iyilik getirmemesi gibi.
Rep :
30 / 10030 / 100

Ruh Halim :
İsim : Su

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından ***_eje_*** Bir Cuma Mayıs 29, 2009 4:00 am

katılıorm hazal^m
***_eje_***
Gazette Fan
Gazette Fan

Rep :